Ogólna

Jak zadbać o swoje stopy podczas zimy?

Jak zadbać o swoje stopy podczas zimy?

Zimą nasze stopy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. O tej porze narażone są na przemarznięcie oraz wysuszenie, co może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Warto zatem zadbać o stopy, stosując kilka prostych sposobów, które znajdziecie poniżej.

Mimo że zimą nasze stopy są szczelnie musimy odpowiednio o nie zadbać, nawet bardziej niż latem. To niezbyt korzystna pora roku dla naszych stóp. Grube skarpety oraz ocieplone buty chronią nas przed zimnem, jednak sprawiają, że nasze stopy są uciskane i nie dochodzi do nich odpowiednia ilość powietrza, a co za tym idzie, stopy nadmiernie się pocą. Oprócz tego stopy narażone są na inne działania warunków atmosferycznych. W tym czasie bardzo łatwo o przemoczenie czy przemarznięcie stóp. W takich sytuacjach powinniśmy szczególnie o nie zadbać.

Aby zadbać o nasze stopy wcale nie musimy wydawać wiele pieniędzy na drogie kosmetyki czy wizyty u kosmetyczki. Niekiedy wystarczy regularne stosowanie odpowiednich kremów, peelingów czy gorących kąpieli. Przyczyną problemów ze stopami mogą być także nieodpowiednie buty. Warto zatem zadbać o właściwe obuwie podczas zimy, chroniące zarówno przed przemarznięciem stóp, jak i przed nadmiernym ich przegrzaniem.

Jakie buty wybierać?

Zdrowie oraz wygląd naszych stóp zależy w dużej mierze od obuwia, które nosimy. Jest to szczególnie ważne podczas zimy, kiedy stopy narażone są na przemarznięcie oraz wysuszenie. Obuwie zimowe powinno być wygodne oraz wykonane z odpowiedniej jakości materiałów. Liczy się także odpowiedni rozmiar oraz komfort. Buty nie powinny zbytnio uciskać stopy. Ściśnięte palce są bardziej narażone na przemarzniecie, a także odmrożenie. Stopy stają się wtedy mniej odporne na różnego rodzaju urazy.

Buty powinny chronić nasze stopy przed zimnem, a także nie doprowadzać do zbytniego przegrzania i pocenia się stóp. Warto zatem zadbać, by buty były wykonane z przewiewnych i trwałych materiałów. W tym przypadku najlepiej sprawdza się skóra naturalna. Pamiętajmy także o właściwej amortyzacji, która ma na celu chronić stopy przed twardym podłożem.

Domowa pielęgnacja

Pielęgnacja stóp wcale nie musi być zbyt skomplikowana i czasochłonna. Ważna jest jednak regularność działań. Przede wszystkim, postarajmy się zadbać o to, by nasze stopy zbytnio nie przegrzewały się w ciągu dnia. Jeśli jest taka możliwość, zmieniajmy obuwie w ciągu dnia. W ten sposób unikniemy nadmiernego pocenia się stóp.

Kąpiel to jeden z najważniejszych i najskuteczniejszych sposobów, aby zmiękczyć skórę stóp. Gorąca kąpiel pozwoli ci usunąć nadmiar naskórka. Wystarczy, jeśli raz w tygodniu przygotujesz sobie kąpiel z dodatkiem olejków, soli do kąpieli czy innych środków zmiękczających oraz zetrzesz nadmierną ilość twardego naskórka.

Oprócz tego, bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie stóp, odpowiednimi kremami. Tę czynność należy wykonywać codziennie wieczorem. Jest to szczególnie ważne, kiedy na twoich stopach zaczynają pojawiać się pęknięcia. W sklepach znajdziesz specjalne kremy i maści, które ochronią twoje stopy przed przesuszeniem i szorstkością.